E-posta pazarlama, müşterilerinizle iletişim kurmanın en iyi yollardan biridir. Potansiyel müşterileri beslemenize, marka bilinirliğini artırmanıza ve ürünlerinizi satmanıza yardımcı olabilir.

Bu kılavuzda, size e-posta pazarlamasının temellerini anlatacağız ve daha iyi dönüşümler için e-posta kampanyalarınızı optimize etmeye yönelik ipuçları, e-posta şablonları ve stratejiler vereceğiz.

İçindekiler

 • E-posta pazarlaması nedir?
 • E-posta pazarlamanın en önemli 6 faydası
 • E-posta pazarlama kampanyası türleri ve örnekleri
 • Bir e-posta pazarlama listesi nasıl oluşturulur?
 • Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturmak için ipuçları

E-posta pazarlaması nedir?

E-posta pazarlaması, marka bilinirliğini artırmak, etkileşimi artırmak, potansiyel müşterileri beslemek veya satış yapmak amacıyla mevcut ve potansiyel müşterilere e-posta göndermeyi çevreleyen bir pazarlama stratejisidir.

Bir işletme olarak, e-postayı görmezden gelemez veya ihmal edemezsiniz. Verilere bakarsanız, dünya çapında 4 milyardan fazla e-posta kullanıcısı var. Bu, dünya nüfusunun yarısından fazlası! 2022’de e-posta pazarlamasının ortalama yatırım getirisi, harcanan her 1 ABD doları için 36 ABD dolarıydı.

e-postayı en yüksek yatırım getirisi olarak gösteren b2b pazarlama üzerine beş içgörü

Gönderebileceğiniz pek çok farklı e-posta türü vardır. Kısa süre sonra bu konuyu daha fazla genişletecek olsak da e-posta, küçük ve büyük işletmelerin hedef kitlelerini birbirine bağlamasına ve eğitmesine yardımcı olabilir.

E-posta pazarlamanın en önemli 6 faydası

E-posta pazarlaması, işletmenizin emrinde olması gereken son derece güçlü bir pazarlama aracı olabilir. Sonsuz faydalar olsa da, kârlılığınızı doğrudan etkileyebilecek ilk altı tanesini paylaşıyoruz.

1. Marka bilinirliğini artırın

E-posta, değerli kaynakları, eğitici içerikleri, haberleri, güncellemeleri ve daha fazlasını abonelerle paylaşarak markanız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi yaymanıza yardımcı olabilir.

Marka bilinirliği oluşturmak için e-posta içeriğinizi ve tasarımınızı marka kimliğinizle de uyumlu hale getirmelisiniz.

2. Web sitesi trafiği oluşturun

E-posta, web sitenize daha fazla trafik çekmenin mükemmel bir yoludur. Son makalelerden küçük parçalar paylaşabilir ve ilgilenen aboneleri blogunuzdaki tam sürümleri okumaya davet edebilirsiniz  veya ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için aboneleri açılış sayfalarınıza ve satış sayfalarınıza çeken promosyon e-postalarınıza harekete geçirici mesajlar  ekleyin.

3. Satışları ve geliri artırın

E-posta, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi müşterilerinize sunmanıza ve daha fazla gelir elde etmek için farklı promosyon tekniklerini denemenize yardımcı olabilir. Örneğin, satın almaları tetiklemek için indirimler ve ücretsiz gönderim sunabilirsiniz. Başka bir fikir, belirli ürünlere dikkat çeken özetleri ve koleksiyonları paylaşmaktır. Ortalama sipariş değerini artırmak için ek satış ve çapraz satış tekniklerini de kullanabilirsiniz.

4. Diğer pazarlama kanallarını destekleyin

E-posta, pazarlama kanallarınızı entegre etmenize ve trafiği sosyal medya, açılış sayfaları, bloglar ve yüz yüze etkinlikler gibi diğer müşteri temas noktalarına yönlendirmenize olanak tanır. Örneğin, yeni müşterilerden Facebook sayfanızda bir inceleme paylaşmalarını isteyebilir veya bir Instagram yarışması başlatıp aboneleri katılmaya davet edebilirsiniz.

5. Müşterileri meşgul edin

E-posta ile, mesajlarınızı denemek için yeriniz var. Gönderebileceğiniz pek çok farklı türde e-posta kampanyası var ve yaratıcılık için bolca yer var. E-posta kampanyalarınızı değiştirmek, müşterilerin markanızla ilgilenmesini ve heyecan duymasını sağlar. Ayrıca, akıllarında kalmanıza yardımcı olur.

6. Değerli iş verileri elde edin

E-posta, müşteri verilerini toplamanıza ve davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmenize olanak tanır. Bunu analizleri izleyerek veya e-posta anketleri ve geri bildirim formları göndererek yapabilirsiniz. E-postalarınızı, işinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi geliştirmek için bu bilgilerden yararlanın.

Belirli müşteri eylemlerine dayalı olarak e-postaları tetiklemek üzere otomatik iş akışları ayarlamak için e-posta pazarlama araçlarını da kullanabilirsiniz . Örneğin, bir kişi bülteninize kaydolur kaydolmaz otomatik olarak bir karşılama e-postası gönderin.

Otomasyon yalnızca zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda doğru e-postayı doğru kişiye doğru zamanda göndermenize yardımcı olarak insan hatasını ve gecikmeleri en aza indirir.

E-posta pazarlama kampanyası türleri (+ örnekler)

E-posta pazarlaması kapsamlı bir strateji gerektirir. Bunun nedeni, hedef kitlenize göndermek isteyeceğiniz yalnızca bir tür e-posta olmamasıdır. E-posta, stratejinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Hoş geldiniz e-postaları

Bir hoş geldiniz e-postası dizisi, hatta tek bir hoş geldiniz e-postası, bir abonenin e-posta listenize kaydolduğunda veya bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde aldığı ilk e-postadır.

Ortalama  %50 açılma oranıyla hoş geldiniz e-postaları, markanız, ürünleriniz ve/veya hizmetlerinizle yeni kişileri tanıştırmanın harika bir yoludur.

En iyi karşılama e-postaları kısa ve eyleme geçirilebilir olanlardır. Ana odak noktaları, aboneleri “sonraki adıma” geçirmektir.

Yeni bir kullanıcı yeni bir dil öğrenmeye başladıktan sonra Duolingo’dan gelen hoş geldiniz e-postasına bir örnek:

duolingo karşılama e-postası

Bu e-posta, müşterinin şu anda en çok ilgilendiği şeye, yani dil eğitimine devam etmeye odaklanır ve mobil uygulamalarını indirme veya masaüstünde pratik yapma gibi bir sonraki adımı seçmelerine olanak tanır.

Fiziksel ürünler satıyorsanız, yeni müşterilerden web sitenizde bir inceleme paylaşmalarını istemek için karşılama e-postalarını kullanabilirsiniz.

Bülten e-postaları

Bülten e-postaları  , en popüler e-posta kampanyası türlerinden biridir.

Genellikle tanıtım amaçlı değildirler ve markalar bunları aboneleriyle sektör haberlerini ve güncellemelerini, ipuçlarını, püf noktalarını, özellikleri, blog özetlerini ve daha fazlasını paylaşmak için kullanabilir.

Visme’nin marka görsel tasarımıyla ilgili blog içeriğini vurgulamaya odaklanan bir e-posta haber bültenine bir örnek:

Visme bülteni

Bültenler genellikle haftalık, iki haftada bir veya aylık gibi düzenli olarak gönderilir. Müşterilerinizle güven ve uzun vadeli ilişkiler kurmak için harika araçlardır.

Promosyon e-posta kampanyaları

Bir promosyon e-postası birçok farklı biçimde olabilir, ancak asıl amacı hedef kitlenize belirli bir ürünü, hizmeti veya devam eden satışı tanıtmaktır.

İşte Modernica’dan harika bir tanıtım e-postası örneği:

Promosyon e-postası örneği

 

İlgili müşterilerin farkında olması ve indirimden yararlanabilmesi için Kara Cuma için en çok satanlarından bazılarını sergiliyorlar. Modernica muhtemelen bu satışı web sitesi ve sosyal medya gibi diğer pazarlama kanallarında da tanıtıyor. Karışıma e-posta eklemek, eksiksiz bir çok kanallı strateji oluşturmaya yardımcı olur.

Ayrıca, e-posta pazarlama övünmesinden bahsettiğimiz yatırım getirisi ve dönüşüm oranlarıyla, elbette bunu işletmenizin tekliflerini tanıtmak için kullanmak istersiniz.

Sepeti terk etme e-postaları

Alışveriş sepetini terk etme kampanyaları, mağazanızı ziyaret eden ve sepetlerine bazı ürünler ekleyen ancak alışverişlerini tamamlamadan ayrılan müşterilere gönderilen e-postalardır.

Public Rec’ten alışveriş sepetini terk etme e-postasına bir örnek:

herkese açık alışveriş sepeti terk e-postası

 

Bu e-postalar, alışveriş sepetini terk edenleri geri gelip satın alma işlemlerini tamamlamaya ikna etmenin harika bir yoludur. Aslında araştırmalar, sepetten atılan e-postaların, şirketinize   alıcı başına 5,81 dolar gelir sağlayabileceğini gösteriyor.

Alışveriş sepetini terk edenler, mağazanıza ve ürünlerinize zaten ilgi göstermiş kişiler olduğundan, hatırlatıcılarla, aciliyet yaratarak ve indirimler veya ücretsiz kargo gibi teşvikler sunarak onları geri çekebilirsiniz.

Sezonluk pazarlama kampanyaları

Sezonluk e-postalar, mevsimler, tatiller vb. belirli zamanlarda gönderilir. Yılın belirli zamanlarına uyan ürün veya hizmetleri tanıtmak için mükemmeldirler.

Örneğin, Lush’tan Cadılar Bayramı ile ilgili ürünlerini tanıtan harika bir pazarlama e-postasını burada bulabilirsiniz:

Sezonluk bir e-posta örneği

 

Lush, içinde bulunulan sezonla alakalı ürünleri sergileyerek, bu belirli ürünlerin satışlarını büyük olasılıkla artıracaktır. Bir giyim mağazasının yaz aylarında plaj kıyafeti koleksiyonunu tanıtması, kışın ceket ve montları sergilemesi veya Anneler Günü civarında anneler için hediye fikirleri paylaşması buna bir başka örnek olabilir.

Diğer e-posta pazarlama kampanyası türleri

Markanız için göndermeyi düşünebileceğiniz diğer e-posta türleri şunları içerir:

 • Yeniden etkileşim e-postaları: Etkileşimde olmayan e-posta abonelerinin e-postayı açarak, bir bağlantıya tıklayarak ve hatta bir satın alma işlemi gerçekleştirerek içeriğinizle yeniden etkileşim kurmasını sağlamaya çalışan e-postalar. Konu satırları genellikle “Seni özledik” veya “Hala orada mısın?”
 • Duyuru e-postaları: Bu e-posta kampanyaları, abonelere yeni ürünleri, indirimleri, etkinlikleri, tatilleri ve yıldönümlerini duyurur.
 • Tetiklenen e-posta serisi: Bu e-postalar, müşterilerinizin belirli eylemlerine göre tetiklenir. Örneğin, bir kişi listenize katılır katılmaz bir karşılama serisi tetiklenebilir veya bir alışveriş yapan kişi sepetini terk ettikten üç saat sonra terk edilmiş bir sepet serisi tetiklenebilir.
 • Satın alma sonrası damlama: Bu e-postalar, müşteri deneyimini en üst düzeye çıkarmak ve gelirinizi artırmak için bir müşteri mağazanızdan satın aldıktan sonra gönderilir. Örneğin, abonelere gönderileri hakkında bilgi verebilir, inceleme isteyebilir ve bir sonraki siparişlerinde indirim sunabilirsiniz.
 • Connect-via-social kampanyaları:  Bu e-postalar, abonelerin markanızla sosyal medyada bağlantı kurmasını sağlar. Abonelere sizi sosyal medya hesaplarınızdan takip etmeleri için ücretsiz kredi veya sadakat puanları sunarak bunu teşvik edebilirsiniz.
 • Görüş isteği e-postaları: Bu e-posta kampanyaları,  mevcut müşterilerden geri bildirim ve inceleme toplamak  için gönderilir  . Abonelerden web sitenize veya sosyal medyanıza yorum bırakmalarını veya bir yorum platformunda yıldız derecelendirmesi vermelerini isteyebilirsiniz.

Bir e-posta pazarlama listesi nasıl oluşturulur?

Bir e-posta pazarlama stratejisi oluştururken ilk adım, listenizi oluşturmaktır. Sonuçta, gönderecek kimseniz yoksa pazarlama e-postaları gönderemezsiniz.

Tercih ettiğiniz e-posta pazarlama yazılımını seçerek başlayın, ardından listenizi oluşturmak için bu üç taktikten yararlanın.

Kayıt formlarını web sitenizin etrafına yerleştirin

En kolay stratejilerden biri, katılım formlarını web sitenizin çeşitli yerlerine yerleştirmektir. Seçtiğiniz e-posta pazarlama aracınızla abone olma veya kaydolma düğmeleri veya tam katılım formları oluşturabilir, ardından bunları sitenize yerleştirebilirsiniz.

Formları eklemek için birkaç önemli yer:

 • Ana sayfanız
 • Web sitenizin altbilgisi
 • Blog beslemeniz veya blog kenar çubuğunuz
 • Web sitenizde bir pop-up
 • Açılış sayfaları

Kitlenize bülteninizden ne bekleyeceklerini bildirin veya abone olmalarını sağlamak için bir tür teşvik sağlayın. İşte bunun nasıl görünebileceğine dair The Sill’den harika bir örnek:

Bir e-posta kaydolma açılır penceresi örneği

Etkinlik kayıt formlarını kullanın

İster yüz yüze bir etkinlik, ister çevrimiçi bir web semineri düzenliyor olun, etkinlik kayıt formları, listenizi oluşturmanın başka bir harika yoludur. Etkinliğe kaydolmak için bir form kaydı gerektirebilir, bu da e-posta listenizi daha da fazla toplamanıza yardımcı olur.

İşte bunun Uscreen’den nasıl görünebileceğine dair harika bir örnek:

Etkinlik kayıt formu örneği

Başarılı bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturmak için ipuçları

Böylece, ilk e-posta kampanyanızı oluşturmaya hazırsınız.

Ancak başlamadan önce, e-posta pazarlama kampanyalarınızı iyiden mükemmele taşımanıza yardımcı olacak ipuçlarını ve en iyi uygulamaları burada bulabilirsiniz.

1. İlgili bir e-posta listesi seçin

E-postalarınızın maksimum etkiye sahip olmasını sağlamak için onları doğru kişilere göndermeniz gerekir.

Örneğin, uluslararası mevcudiyete sahip bir markanın bölgesel bir anlaşması veya etkinliği yalnızca ilgili bölgesel kitleyi hedef almalıdır. Alaka düzeyi yüksek bir kitle için segmentlere ayırmanın diğer yolları, yaş grubu veya cinsiyet gibi demografik bilgileri içerir.

E-posta listeleri satın almak gibi, e-posta toplamanın etik olmayan yollarına karşı dikkatli olun. Bu, yalnızca etkileşim ve dönüşüm oranlarınız için kötü olmakla kalmaz, aynı zamanda e-posta servis sağlayıcıları (ESP’ler) tarafından engellenmenize veya spam olarak işaretlenmenize neden olabilir.

2. E-postanızı tasarlayın

E-postanız değerli ve anlayışlı içerikle dolu olabilir, ancak iyi görünmüyorsa pek bir etkisi olmayabilir.

Etkileyici bir e-posta tasarımı oluşturmak için bazı ipuçları:

 • Markanızı uygulayın:  Logonuzu ekleyin, markanızın renklerini ve yazı tiplerini kullanın ve tasarımı görsel marka kimliğinizle uyumlu tutun.
 • Beyaz boşluk ekleyin:  Metin ve görsel nesnelerin çevresine beyaz boşluk veya boş alanlar ekleyerek e-posta içeriğinizin nefes almasını sağlayın. Bu, e-posta tasarımınızın temiz ve profesyonel görünmesine yardımcı olur ve bilgilerin okunmasını kolaylaştırır.
 • Resimleri kullanın:  Düz metin, e-postanızın sıkıcı bir mektup gibi görünmesini sağlayabilir, bu nedenle e-postalarınızı daha çekici hale getirmek için resimler ve GIF’ler ekleyin. Örneğin renkli bir başlık görseli ile dikkatleri üzerine çekebilirsiniz.
 • E- postalarınızı duyarlı hale getirin:  E-postalarınız hem masaüstü hem de mobil cihazlarda harika görünmelidir. Küçük ekranlarda veya yavaş internette düzgün yüklenmeyen büyük resimleri kullanmaktan kaçının.
 • Görsel hiyerarşi oluşturun:  E-posta tasarım öğelerinizi düzenlemek için  hizalamayı, değişen yazı tipi boyutlarını ve diğer  görsel hiyerarşi ilkelerini kullanın.

3. E-posta konu satırınızı ve içeriğinizi kişiselleştirin

Aboneleriniz, bireysel kimlikleri ve ihtiyaçları olan insanlar gibi muamele görmek istiyor. E-posta kişiselleştirmenin yapmanıza izin verdiği şey de tam olarak budur.

Kişiselleştirme, e-posta konu satırınızı, içeriğinizi veya tasarımınızı her bir kişiye göre uyarlamak için abone verilerini kullandığınızda, böylece e-postanız daha kişisel ve ilgili hissedilir.

İşte e-postalarınızı kişiselleştirmenin birkaç yolu:

 • Dikkat çekmek için konu satırında abone adını belirtin
 • Yakındaki etkinlikleri veya indirimleri tanıtmak için abone konumunu kullanın
 • Geçmişteki satın alımlara göre özel ürün önerileri gönderin

Uncommon Goods, abonelere geçmişteki göz atma veya satın alma etkinliklerine göre kişiselleştirilmiş alışveriş önerilerini şu şekilde gönderir:

alışılmadık ürünler alışverişi tavsiye edilen e-posta

 

E-postalarınızı kişiselleştirerek, daha fazla kişinin mesajlarınızı açmasını ve onlarla etkileşim kurmasını sağlayabilirsiniz. Çalışmalar  , e-posta kişiselleştirmenin açılma oranlarını %22,28 ve tıklama oranlarını %3,32 artırabileceğini gösteriyor.

4. Konuşkan olun

Tüketiciler her gün pazarlama e-postaları bombardımanına tutuluyor ve markalardan ve kişilerden aşırı satış mesajları almaktan bıktılar.

Abonelerinizle gerçekten etkileşim kurmak ve onlarla ilişki kurmak için onlarla işletme olarak değil insan olarak konuşmanız gerekir.

E-postalarınızı samimi, ulaşılabilir ve konuşkan tutun. Abonelerinizle tanıdığınız biriyle konuşuyormuş gibi konuşmak, e-postanızı otomatik olarak daha kişisel ve ilişkilendirilebilir hale getirecektir. Bu, sonunda sizin için daha fazla etkileşim ve dönüşüm anlamına gelecektir.

5. Takip oluşturun

Bazen, tek bir e-posta işe yaramaz. Abonelerinizi beslemek ve onları başarılı bir şekilde dönüştürmek için ikinci, hatta üçüncü bir e-posta ile takip etmeniz gerekir.

Bunu, terk edilmiş sepet dönüşüm hunilerinden yeniden hedefleme hunilerine ve karşılama e-posta serilerine kadar çeşitli e-posta kampanyası türlerine uygulayabilirsiniz. Aşağıda, satışları geri kazanmanıza yardımcı olan terk edilmiş alışveriş sepeti serisine bir örnek verilmiştir:

 1. Abonelere sepetlerinde bazı ürünler bıraktıklarını hatırlatın.
 2. Check-out sırasında uygulayabilecekleri bir indirim kuponu gönderin.
 3. Abonelere sepetlerinin yakında sona ereceğini bildirerek aciliyet yaratın.

Pazarlama otomasyonu ile e-posta iş akışlarını kolayca kurabilirsiniz  . Tek yapmanız gereken e-postalarınızı oluşturmak, tetikleyicileri ve bekleme sürelerini ayarlamak ve ardından arkanıza yaslanıp işin ağır kısmını otomasyon yazılımının yapmasına izin vermek.

Unutmayın, takip etmekle sinir bozucu olmak arasında ince bir çizgi vardır. Takip e-postalarınızda boşluk bırakın ve gönderdiğiniz e-posta sayısını sınırlayın. Aksi takdirde, abonelikten çıkma veya spam olarak işaretlenme olasılığınız yüksektir.

6. Gerçek bir kişiden e-posta gönderin

“no-reply@yourbusiness.com” adresinden bir e-posta aldığınızı hayal edin.

Yanlış türde bir e-posta takma adı, tüm listesine genel, otomatik bir e-posta gönderen bir işletme gibi gelebilir.

O iş olma.

a) abonelerinizin gelen kutularına gerçekten girmek ve b) bir markadan çok bir insan gibi görünmek için tanınabilir bir gönderen adı kullanın.

Kurucu veya pazarlama müdürü gibi işletmenizden birinin adını kullanmak iyi bir fikirdir, örneğin Sprout’tan Justyn.

7. E-postalarınızı A/B testi yapın

“Mükemmel” e-posta diye bir şey yoktur. Ancak, e-postalarınızı göndermeden önce test ederseniz, bir tane oluşturmaya oldukça yaklaşabilirsiniz.

A/B testi  , her birini kitlenizin küçük bir yüzdesine göndererek e-postanızın iki farklı sürümünü test etmenize olanak tanır. Sonuçları analiz ederek, hangi sürümün daha iyi performans gösterdiğini görebilir ve e-posta listenizin geri kalanına gönderebilirsiniz.

E-postalarınızı test etmek yalnızca kampanyalarınızı geliştirmenize olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur – neleri sevip sevmedikleri ve e-postanızla nasıl etkileşime geçtikleri. Bu, nihayetinde uzun vadede işinizi geliştirmenize yardımcı olur.

8. E-posta veya spam düzenlemelerine uyun

Spam düzenlemelerini göz ardı etmek, e-postalarınızı yasaklamanın ve hatta büyük bir para cezasına çarptırmanın harika bir yoludur. CAN-SPAM Yasası , göz ardı eden işletmelerin başlarının büyük belaya girebileceği bir e-posta uyumluluğu kılavuzudur. GDPR, AB’de faaliyet gösteren markalar için takip edilmesi gereken daha yeni bir koruma yasasıdır.

Esasen:

 • E-posta listeleri satın almayın
 • Açıkça kaydolmamış kişileri e-posta listenize eklemeyin
 • Gizlilik politikası bilgilerini önceden sağlayın
 • Aboneliği iptal etme düğmelerinin e-postalarınızda kolayca bulunmasını sağlayın ve  devre dışı bırakmalara saygı gösterin
 • E-postalarınızda aldatıcı dil kullanmayın
 • E-postalarınızda posta adresi bilgilerini sağlayın

9. E-posta kampanyalarınızın başarısını takip edin

E-posta pazarlamacılığının en iyi yanlarından biri, e-posta kampanyalarınızın performansını sürekli olarak takip edebilmeniz ve iyileştirebilmenizdir.

Çoğu e-posta pazarlama aracı, e-postalarınızın istenen etkiye sahip olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak derinlemesine analizler ve panolar sunar.

Tüm e-posta kampanyalarınız için izlemeniz gereken bazı temel ölçümler aşağıda verilmiştir:

 • Açılma oranı:  Bu, e-postalarınızın aldığı ortalama açılma sayısını gösterir. Açık oranlar, e-posta konu satırlarınızın, gönderen adının ve ön başlık metninizin (birçok e-posta istemcisinde konu satırından hemen sonra görülebilen snippet) etkililiğini analiz etmenize yardımcı olabilir.
 • Tıklama oranı:  Bu, abonelerin e-postalarınızdaki bağlantılara veya CTA’lara ortalama tıklama sayısını gösterir. Tıklama oranı, e-posta etkileşimini anlamak için önemli bir ölçümdür.
 • Hemen çıkma oranı:  Bu, e-postanızı almayan kişilerinizin yüzdesini gösterir. Yüksek hemen çıkma oranı, e-posta listenizin etkin olmayan, sahte veya güncel olmayan kişilerle dolu olduğunu veya e-posta servis sağlayıcınızı değiştirmeniz gerektiğini gösterebilir.
 • Abonelikten Çıkanlar:  Bu size e-posta listenizden çıkan kişilerin sayısını gösterir. Yüksek abonelik iptalleri, e-posta içeriğinizin abonelerinizle alakalı olmadığını veya e-postalarınızın doğru hedef kitleye gönderilmediğini gösterebilir.
 • Spam şikayetleri:  Bu, e-postalarınızın kaç kez spam olarak işaretlendiğini gösterir. Bunun nedeni spam içerikli konu satırları, alakasız e-posta içeriği, istenmeyen e-postalar veya e-posta pazarlama yazılımınızla ilgili sorunlar olabilir.

Diğer e-posta ölçümleri, dönüşüm oranlarını, en çok ziyaret edilen sayfaları, en iyi performans gösteren bağlantıları, mobil açık oranları, e-posta başına geliri ve daha fazlasını içerir. Aslında, kullandığınız e-posta pazarlama yazılımına bağlı olarak izleyebileceğiniz düzinelerce ölçüm vardır.

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösteren en önemli hedeflere odaklanmak ve analiz felcinden kaçınmak için ölçümlerinizi e-posta pazarlama hedeflerinizle uyumlu hale getirin.

E-posta pazarlamasına bugün başlayın

Bugün e-posta listenizi oluşturmaya ve e-posta pazarlama stratejinizde uzmanlaşmaya başlayın. Süreci daha da kolaylaştırmak için stratejinizi uyumlu ve markanızı tanınır tutan yeniden kullanılabilir e-posta pazarlama şablonlarını nasıl oluşturabileceğinizi öğrenin.

E-posta Pazarlama SSS

E-posta pazarlaması nedir?

E-posta pazarlaması, işletmelerin müşterileriyle etkileşim kurmasına, olası satışları geliştirmesine ve nihayetinde özenle hazırlanmış e-postalar aracılığıyla dönüşümleri artırmasına yardımcı olan bir pazarlama kanalı ve stratejisidir.

 

Hangi e-posta pazarlama yazılımı mevcuttur?

E-posta pazarlama yazılımı, pazarlamacıların e-posta pazarlama kampanyalarını yürütürken ihtiyaç duyduğu en önemli araçlardan biridir. Aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca farklı araç var, ancak işte en sevdiğimiz üç araç.

 1. HubSpot E-mail marketing
 2. Sender
 3. Sendinblue

Yukarıdaki araçlar global çözüm araçlarıdır ve en ünlüleridir. Türkiye’de ön plana çıkan araçlardan EuroMessage Express tercih edilebilir.

E-posta pazarlama araçları zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilir, bu nedenle sizin ve işletmeniz için uygun olanı seçmek önemlidir. E -posta pazarlama ortamına öncülük eden en iyi e-posta araçları hakkında daha fazla bilgi ve danışmanlık almak için bizlere sitemiz üzerindeki formları kullanarak ulaşabilirsiniz.